Enerji Kimlik Belgesinin Binalara Sağladığı Avantajlar Nelerdir

Enerji Kimlik Belgesinin Binalara Sağladığı Avantajlar Nelerdir

 5627 sayılı kanun uyarınca binalarda enerji kimlik belgesi alımı zorunlu hale getirildi. Bu yasanın temelinde ülkemizin enerji kaynaklarını verimli kullanmak yatıyor. Bu bilgiden hareketle enerji kimlik belgesi nedir sorusuna verilecek temel bir yanıt var. Bu yanıt, "belgenin binaların enerji kullanım performansını değerlendirmesi" şeklinde açıklanabilir. Sahip olunan bu belge, bina sahipleri için birçok avantajı da sunmaktadır.

   Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

  Enerji kimlik belgesinin sağladığı avantajları bilmek için öncelikle enerji kimlik belgesi nedir konusunu incelemek gerekli. Söz konusu belge, binalarda kullanılan enerji sistemlerini ve bina yalıtımını değerlendiren bir belgedir.

  Yapılan inceleme sonucunda binalara bir performans değeri belirlenmektedir. Verilen değerler A ve G arasındaki bir sınıflandırmaya sahiptir. Binanın iyi derecede enerji performansına sahip olması için en az C değeri alması şarttır. 10 yıl geçerliliğe sahip olan bu belge, binaların enerji tüketimi konusundaki eksiklerini gidermesini sağlar.

   Çevresel Duyarlılık ve Enerji İsrafının Engellenmesi

  Dünyanın nüfusu bilindiği üzere hızla yükseliyor. Buna karşılık sahip olunan enerji kaynakları hayli sınırlı. Bu kaynakların verimli kullanılması, gelecek nesiller adına büyük önem teşkil ediyor. Ortaya konulan veriler ise bunun tam aksini göstermektedir. Zira yüksek miktarlardaki enerji, binalardaki yalıtım yetersizliği ve kötü enerji sistemleriyle israf ediliyor.

  Bu bilgiler enerji kimlik belgesi nedir sorusuna daha net bir yanıt ortaya koymaktadır. Enerji kimlik belgesi, binaların enerji tüketimini iyileştirmeyi hedefler. Bununla birlikte ülkemizin ve dünyanın enerji kaynaklarının daha az kullanılmasını sağlar. Yalıtımı ve enerji sistemleri iyi olan bir binada az enerjiyle tüm ihtiyaçlar karşılanabilir. Bu durum, çevresel duyarlılık adına atılan değerli bir adımdır.

   Daha Az Enerji Faturası Ödemek

  Özellikle kış aylarında enerji faturalarının yükselmesi, birçok kimseyi mağdur etmektedir. Bu konunun temelinde enerjinin israf edilmesi bulunmaktadır. Bir binanın yeterli seviyede ısınması, enerji sistemlerinin performansına bağlıdır.

  Yalıtım yapılmamış, dışarıdaki soğuk havayla direk temas eden binalarda enerji sarfiyatı fazla olur. Ayrıca kullanılan enerji sistemi cihazlarının A sınıfı olması, enerji israfını engeller. Enerji kimlik belgesi değerlendirmesi, bu sistemlerinin tümünü gözden geçirir. Binayı enerji kullanımı bakımından gereken şekilde düzenleme fırsatı sunar. Dolayısıyla enerji kimlik belgesi performansı yüksek olan binalarda enerji israfı olmaz. Bu durum faturalara da yansıyan bir etkendir.

   Binaların Satış Ve Kira Değerlerine Olumlu Etki

  Yürürlükte olan yasalar uyarınca enerji kimlik belgesinin alınması zorunludur. Bu belgeye sahip olmayan binaların satışının yapılması ve kiralanması mümkün değildir. Bununla birlikte enerji kimlik belgesinde enerji performansı yüksek binaların satış ve kira değerleri yükselir.

  Örneğin A, B ve C sınıflarında enerji performansına sahip binalar, satış ve kiralamada daha avantajlıdır. Enerji kimlik belgesi performansı, artık bina kiralama ve satışlarında dikkate alınan bir unsudur.

  Bu bilgilerden hareketle, enerji kimlik belgesinin, bina sahiplerine birçok avantajı getirdiğinden bahsedilebilir.