Enerji Kimlik Belgesi Nedir, Nereden Alınır?

Enerji Kimlik Belgesi Nedir, Nereden Alınır?

Enerji kimlik belgesi almak yasal olarak zorunlu hale gelmiştir. Konut sahiplerinin konutlarının bulunduğu binaya ait olan enerji kimlik belgelerini bulundurmaları gerekmemektedir. Konutun satışı ve kiralanması için de enerji kimlik belgesi zorunluluğu bulunmaktadır. Enerji kimlik belgesi nedir? Enerji kimlik belgesi nasıl alınır? Enerji kimlik belgesi nereden alınır şeklinde sorular sorulmaya başlandı.

  Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

  Enerji kimlik belgeleri her yapı için detaylı inceleme ile düzenlenen resmi bir belgedir. Enerji Verimliliği kanununa bağlı olan Bina Enerji Performans yönetmenliği doğrultusunda düzenlenmektedir.

  Enerji kimlik belgelerinde yapıların mevcut durumu incelenmektedir. Bu inceleme sonucunda ise binaların aydınlatma, sıcak su, ısınma, havalandırma gibi ihtiyaçlar için enerji harcama düzeyleri belirlenmektedir. Enerji verimliliğini arttırmak amaçlanmaktadır.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan BepTR programı ile binanın A ile G arasında sınıflandırılması yapılmaktadır. Sınıflandırmada puanın yüksek olması enerji verimliliğinin en iyi seviyede olduğunun göstergesi olmaktadır. Enerji kimlik belgesi nereden alınır bunu bilmek ve başvuru yapmak gerekmektedir.

  Enerji Kimlik Belgesi Nereden Alınır?

  En merak edilen soru enerji kimlik belgesi nereden alınır sorusudur. Enerji kimlik belgesi alabilmek için bu alanda hizmet sunan mühendislik firmalarına başvurmak gerekmektedir. Mühendislik firmaları ile görüşülerek binanın incelenmesi ve enerji kimlik belgesi düzenlenmesi için talepte bulunulur. Bu firmalarda bakanlık tarafından verilen eğitimleri alarak EKB uzmanı unvanını kazanmış olan uzman kişiler görev yapmaktadır.

  Enerji kimlik belgesi hazırlanması ve çalışmaları tamamen uzman ekip tarafından yapılmaktadır. Yapının mevcut durumu incelenerek gerekli belge hazırlanmaktadır. Başvuru sırasında enerji kimlik belgesi oluşturmada gerekli olan belgeleri ilgili kuruma iletmek gerekmektedir. Bu belgeler doğrultusunda binanın enerji kullanım performansı çıkartılarak, detaylı bir proje oluşturulmaktadır.

  Enerji Kimlik Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler

  Enerji kimlik belgesinin hazırlanabilmesi için Enerji Kimlik Belgesi düzenleyen firmaya iletilmesi gereķen belgeler bulunmaktadır. Firma bu belgeler doğrultusunda enerji verimlilik projesi oluşturmaktadır. Bu belgeler bine durumuna göre farklılık göstermektedir.

  2011 yılından sonra yapılan binalar yeni bina olarak değerlendirilmektedir. Bu binalara ait enerji kimlik belgesi almak için gerekli belgeler şu şekildedir;

  - Yapının mimari projesi,

 - Yapının mekanik projesi,

 - Yapının elektrik projesi,

 - Yapıya ait ısı yalıtım raporu,

 - Yapı ruhsatı.

  2011 yılı öncesi inşaa edilen yapılar ise mevcut yapı statüsünde değerlendirilmektedir. Bu mevcut yapılara Enerji Kimlik Belgesi almak için gerekli olan belgeler ise şunlardır;

  -Yapının iskan ruhsatı ve yapı ile ilgili bilgileri içeren rapor,

 - Yapının mimari projesi,

 - Yapının ruhsatı.

  Enerji Kimlik Belgesi Oluşturma Süreci

  EKB uzmanlarından oluşan ekip titiz bir çalışma ile projeyi oluşturmaktadır. Bina sorumlusundan alınan belgeler doğrultusunda profesyonel bir proje oluşturulmaktadır Bu proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayı alınarak hazırlanmaktadır. Böylece resmi olarak geçerli hale gelmektedir.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı online sayfası üzerinden Enerji Kimlik Belgesi sorgulamak mümkün olmaktadır. Enerji kimlik belgesinin gerçek ve resmi olarak geçerli olduğu da bu şekilde öğrenilebilir.