Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji verimliliğini artırmak, binaların enerji verimliliğini tespit etmek açısından 2011 tarihinde binalara enerji kimlik belgeleri alma zorunluluğu getirildi. Bu tarihten itibaren yapılacak bütün binalar bu belgeyi almadan iskan izni verilmeyecek. 2011 öncesi bina sahipleri de başvurdukları takdirde belgeyi herhangi bir sınıflandırma şartı olmadan alabilecekler.

 

 Gündemi bir hayli meşgul eden ve çoğu kişinin enerji kimlik belgesi nedir diye araştırdığı belge hakkında detaylı bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

 

 Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

 

 Yeni binalarda, inşaat aşamasında enerji kimlik belgesi alındığı için daire sahiplerinin bu konuda sıkıntıları bulunmuyor. Fakat 2011 öncesi binalarda oturanlar bu belgeyi ve özellikle zorunlu olduğunu duyduklarında enerji kimlik belgesi nedir merakı içine giriyorlar.

 

 Enerji kimlik belgesi, binalardaki, havalandırma, soğutma, ısıtma veya aydınlatma gibi sistemlerin bir yıl içinde ne kadar enerji tükettiğini gösteren belgedir. Bu uygulama, israfın önlenmesi, enerji verimliliği ve enerji kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılması amacıyla getirilmiştir.

 

 Enerji Kimlik Belgesi Ne İşe Yarar?

 Binanız eski tarihliyse ve belge için başvurulmadıysa, bina adına yönetici veya siz Enerji Tabi Kaynaklar veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkili kıldığı Enerji Verimliliği Danışmanlığı firmalarından birine başvuruyorsunuz.

 

 Binanızın yapı ruhsat, mimari, aydınlatma ve havalandırma projeleri doğrultusunda belgeniz hazırlanıyor. Hazırlanan belgede A’dan G’ye kadar harfler bulunuyor. Bu harfler binanızın enerji sınıfını gösteriyor. A sınıfı en yüksek verimli bina, G sınıfı da en düşük verimli bina olarak kabul ediliyor.

 

 Evinizi kiralamayacaksanız veya satmayacaksanız enerji kimlik belgesi nedir diye sormanız ve almanız gerekmiyor. Bu konuda cezai bir yaptırım uygulanmıyor. Fakat her türlü kiralama, alım-satım işlemlerinde bu belgeyi bulundurmak zorunludur. Aksi takdirde ne kiralama ne de alım-satım yapabiliyorsunuz.

 

 Konut Kredileri İçin Enerji Kimlik Belgesinin Önemi

 

 Herhangi bir daireyi satın almak istediğinizde banka sizden o dairenin enerji kimlik belgesini istiyor. Enerji kimlik belgesi daire için ne kadar kredi çekebileceğinizi de gösteriyor. Buna göre satın alacağınız binanın enerji sınıfı A ise, alacağınız dairenin %90’ına kadar kredi kullanabiliyorsunuz. Dairenin sınıfı düştükçe kredi oranı da düşüyor. Yani, B sınıfı için %85, C sınıfı için %80’ine kadar kredi çekebiliyorsunuz.

 

 Enerji Kimlik Belgesi Ne Zaman Alınmalı?

 

 2019 yılının Mayıs ayına kadar bütün bina sahiplerinin enerji kimlik belgelerini almaları gerekiyordu. Fakat sistemin tam anlaşılamaması ve gereken başvurunun yapılmaması nedeniyle 1Ocak 2020 tarihine kadar ertelendi.

 

 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle enerji kimlik belgesi bulunmayan dairelerin kiralanması, alım-satım işlemleri yapılamıyor. Bu nedenle dairenizi kiralamak veya satmak istiyorsanız, bu işlemleri yapmadan önce gidip enerji kimlik belgenizi almanız gerekiyor.

 

 Enerji Kimlik Belgesi Fiyatları

 

 Enerji kimlik belgesi için sabit bir fiyat bulunmuyor. Firmadan firmaya fiyat değişebiliyor. Enerji kimlik belgesi çıkarmak için fiyattan önce firmanın yetkili olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Yetkili olmayan bir firmaya yaptırdığınızda paranız boşa gitmiş olur ve belgenin geçerliliği olmaz.