Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Sorgulanır

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Sorgulanır

 1 Ocak 2020 itibariyle enerji kimlik belgesi hayatımızda yer almaya ve gündemi meşgul etmeye başladı. Beyaz ve elektronik eşyalarda olduğu gibi binalarda da artık enerji sınıfını gösteren bir belge zorunlu hale getirildi. Durum böyle olunca, gayrimenkul sahipleri de bu enerji kimliğinin ne işe yaradığı ve nasıl alınacağı hakkında akıllarında soru işaretleri oluşmaya başladı. Bu yazıda enerji kimlik belgesi hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz. 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu uyarınca çıkarılan Bina Enerji Performans yönetmeliğine göre bütün yapıların Enerji kimlik belgesi (EKB) olması gerekiyor. EKB, yapılarda kullanılan enerji sistemi ve yapı detayları baz alınarak hazırlanıyor. Binanın ısıtma, soğutma, sıcak su, havalandırma ve aydınlatma ihtiyaçlarının karşılanması için tüketilen enerji miktarını sayısal verilerle gösteriyor.

  Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama

  EKB için 1 Ocak 2011 miladi tarihtir. Bu tarihten itibaren inşa edilecek bütün yapılarda ısı yalıtımı zorunluluğu getirildi. Yani, EKB almadan inşaatınıza çivi bile çakamıyorsunuz. Buna rağmen binanızı inşa etseniz bile yapı ruhsatı alamıyorsunuz. Bu da elektrik, su, doğalgaz başvurusu yapamıyorsunuz anlamına geliyor. 1 Ocak 2011 tarihinden önce inşa edilen, tabiri caizse “eski binalar” için de EKB başvurusunda bulunuyorsunuz. Mevcut binanız için enerji kimlik belgesi sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama için e-devlete girmeniz yeterlidir.

  E-devlet Üzerinden EKB Sorgulanması

  TC kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle turkiye.gov.tr web adresine giriş yapıyorsunuz. Arama sütununa enerji kimlik belgesi sorgulama yazabilirsiniz. Sizi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sayfasına yönlendirecektir. Ekrana gelen sayfada “ikamet ettiğim bina” ve “diğer binalar” olarak iki seçenek geliyor. Oturduğunuz binanın enerji kimlik belgesi sorgulama işlemini yapacaksanız, bunu tıklayıp, alttaki “sorgula” yazısını tıklıyorsunuz. Ekrana, binanızın EKB olup, olmadığı geliyor. Eğer, binanızın enerji kimlik belgesi bulunmuyorsa almak zorundasınız.

  EKB Nasıl Alınır?

  Apartman ve site gibi toplu yaşam alanlarında genellikle enerji kimlik belgesi başvurusunu apartman/site yönetimleri yapıyor. Tek bir daire için başvuru yapamıyorsunuz. Yani, “ben gidip, kendi daireminkini çıkararım. Diğer daireler beni ilgilendirmez” diyemiyorsunuz. Kendi başınıza enerji kimlik belgesi çıkarmaya gittiğinizde bütün binanınkini çıkarmak zorunda kalıyorsunuz. Enerji kimlik belgesi için talep formları düzenleniyor. Müstakil ev, apartman dairesi, ofis, otel, hastane, eğitim, karma ve diğer kategoriler için EKB formları bulunuyor. Formlarda, kişisel ve bina bilgileri bulunuyor. Bina bilgilerini doldururken yapı ruhsat, mimari proje gibi belgelerin yanınızda olması önemlidir. Bu belgeleri bulamıyorsanız, belediyeden temin edebilirsiniz.

  Enerji Kimlik Belgesini Nereden Alabilirsiniz?

  Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yetkili kurumlar EKB verebiliyorlar. EKB için bu kurumlara başvuruyorsunuz. EKB için başvurduğunuzda kurumun yetkili olmasına dikkat edin.  Kurum bünyesindeki mühendis ve mimarlar, mevcut binanızın test çalışmalarını yaparak belgenin zeminini oluşturuyorlar. Enerji verimine göre binanıza A’dan G’ye kadar verimlilik derecesi veriyorlar. A’dan itibaren verimlilik düşüyor.